Какви бижута от цирконий са модерни? Цена и видове. Сребърни пръстени, обеци от кубичен цирконий. Зъби от цирконий или металокерамика. Свойства
Нека да започнем с това, за което ни питат постоянно? Каква е цената на циркония за грам? По-долу ще продължим с основната информация за камъка и как да изберем бижута с него:
Цената на циркония в бижутерията може да варира значително в зависимост от вида на циркония, качеството на рязане и шлифоване, размера на камъка и дизайна на бижуто. Най-разпространеният вид цирконий в бижутата е циркониевият диоксид (CZ), известен още като фианитен цирконий. Той е сравнително евтин, с цена между 0,50 и 2,00 лв. на грам. Естественият циркон, който се среща в различни цветове, включително безцветен, син, жълт и кафяв, е по-скъп от CZ, като цената му варира между 5,00 и 50,00 лв. на грам, в зависимост от цвета и качеството.
По-добре изрязаните и шлифовани циркониеви камъни, както и по-големите камъни, обикновено са по-скъпи. Цената на бижуто може да се увеличи и от дизайна, в който е поставен цирконият. Например, сребърни обеци с CZ циркони могат да струват между 20,00 и 50,00 лв., докато златен пръстен с CZ циркон може да варира от 100,00 до 500,00 лв. Висулка с естествен циркон пък може да струва между 50,00 и 1000,00 лв.
Важно е да се отбележи, че това са само ориентировъчни цени и цената на циркониевите бижута може да варира значително в зависимост от конкретния магазин или бижутер. Винаги е добре да се сравнят цените и качеството на различни места, преди да се вземе решение за покупка на циркониево бижу.
Диамантът е най-добрият другар на жената – с тази стара максима никой не спори. Но днес диамантите не са актуални – защото не са достъпни и не се вписват в съвременното ежедневие. Отдавна им е измислена разумна и икономична алтернатива – полускъпоценният циркон. Дори цирконът има евтина алтернатива – неговият синтетичен аналог цирконий.
Синтезирането на материал с диамантена твърдост и подобно отразяване на светлината прави революция в бижутерията. Разширява се и обхватът на приложение – вече има циркониеви корони и импланти.
Някои не различават визираните камъни. Правилните наименования даваме в таблица.
НАИМЕНОВАНИЕ | КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА |
ЦИРКОН | природен минерал, полускъпоценен камък |
ЦИРКОНИЙ | метал от Менделеевата таблица, екстрахиран от циркон |
ЦИРКОНИЙ = ФИАНИТ | изкуствено синтезиран материал, наподобяващ диамант |
Най-известните изделия от цирконий са кристалите Сваровски. Разпознаваме ги по гравирания надпис «Swarovski Zirconia», различим само под лупа, за да не разваля естетическата привлекателност на камъка.
Съдържание:
Циркон и цирконий успешно имитират диаманти в елитни изделия и бижута. Нека сме честни – синтетичният цирконий се справя с това по-добре от натуралния циркон. Ето защо днес масово се влага фианит. Той има уникална твърдост, доближаваща се до диамантената, и стои отлично. Само специалист може да го отличи от диамант, при това с помощта на прецизни уреди.
Разгледайте бижута с цирконий, за да се убедите.
ФИЗИЧЕСКИ СВОЙСТВА НА ЦИРКОНИЙ | |
---|---|
ПОКАЗАТЕЛ | ПАРАМЕТРИ |
Състав | циркониев оксид с примеси |
Температурна устойчивост | издържа до 2600°С без окисление и деформиране |
Блясък | металически или брилянтен |
Прозрачност | пълна |
Твърдост по скалата на Моос | 8 степен |
Плътност | 6.5 – 10.0 г/см³ |
Пречупване на светлината | да |
Електропроводимост | не |
Бижута от цирконий
Цирконът е полускъпоценен камък, няколко пъти по-скъп от циркония. Обаче големите качествени екземпляри цирконий се доближават по цена до натуралните.
Почитателите на естественото бързо се отказват от него, когато разберат, че цирконът се надира и избелява. Неприложим е на пръстени и гривни, където лесно би се засегнал. Допуска се на обеци и брошки.
Натуралният циркон изгаря на слънце, трябва да се държи на тъмно. Бижута с него не се носят при ярка светлина, например в летен ден.
С изкуствения аналог цирконий няма такива проблеми. Той е здрав, издръжлив и запазва отличния си блясък при всякакви ситуации.
Най-разпространеният цвят на циркон е кафяво, но хората търсят прозрачни безцветни кристали, имитиращи брилянти.
Още един плюс на циркония е, че се оцветява лесно и качествено. Затова световноизвестните музеи правят от този материал копия на скъпоценни камъни за открит достъп.
Украшенията с цирконий се подразделят на два вида:
- С вложка изключително от фианит (цикроний);
- Съчетание на камъни – естествен в центъра (полу- или скъпоценен) и обрамчване с цирконий.
Фианит се използва още за маникюр и пиърсинг.
Сребърни обеци с цирконий
Обеците с фианит изглеждат изискано и елегантно. Това е истинска находка, когато говорим за синтетика. Цирконият е така разпространен, защото не изглежда изкуствено.
Сребърните обеци с цирконий са съвсем достъпни. Не можем и да предположим, че подобни бижута струват от порядъка на 20-30 лв. По-големите изделия, висящи, с много камъни, достигат до 100 лв, но рядко биха надхвърлили подобна цена, когато е ползвано сребро.
Златни обеци с цирконий
Обеците от бяло злато също могат да струват около 100 – 120 лв, ако ценният метал е само за обков, а в центъра стои един цирконий от около 5-6 мм.
Цирконий се съчетава еднакво добре и със злато. Не конфликтува с тена и цвета на косата, отлично си пасва с всякакви оттенъци.
Носи се със спортни, делови и официални тоалети, без ограничение. Дори подобни бижута са препоръчителни за бизнес дамите, придават им нотка на романтика и смекчават строгия вид.
Цената при златните бижута се определя от параметрите на вложеното злато. 14-каратови обеци излизат от порядъка на 300 – 500 лв.
Сребърни пръстени с цирконий
Елегантност, блясък, изисканост за цената от 20 – 90 лв. Масовата цена за сребърен пръстен с цирконий, включително брачни халки, гравитира около 40-60 лв. Такъв пръстен е отличен подарък дори за важни случаи като годишнина или абитуриентски бал.
Цирконий камък, цена
Синтетичните цирконии струват буквално стотинки – най-малките камъчета. Цената зависи от диаметъра. Например 1.2 мм е 0.12 лв, 6 мм – 1.87 лв, 10 мм – 5.50 лв. Също така зависи от обработката и цвета. Например розов кубичен цирконий струва 16 лв за 11 мм и 45 лв за 20 мм.
Търговците често продават циркониите на пакетчета от 50 бройки. Тогава цената е по-изгодна. Например 2.5 мм за 7 лв, 20 мм за 190 лв.
Кубичен цирконий
Кубичният цирконий е материал, обработен по подобие на диаманта. Неговата форма и фасетиране са дотолкова идентични с естествения камък, че често го обявяват за имитация, фалшификат, симулант. Но такъв камък е истински блестящ и красив. Той чудесно замества диаманта в скъпо бижу.
А как да различим кубичен цирконий от диамант? Цирконият е по-тежък и не толкова твърд. Най-доброто свидетелство е наличието на сертификат.
Кубичният цирконий се съчетава с много скъпоценни и полускъпоценни камъни и това най-красиво се случва върху пръстени. Подходящи съчетания:
- С аметист – женският пръстен изглежда великолепно. Той усилва интуицията на дамите и придава способност да се разгадава скритият подтекст в изказванията;
- С изумруд – отлично съчетание, което дарява естетическа радост и избавя от главоболие;
- С перли – циркониите подчертават естествената красота на перлата, като такъв пръстен избавя от материални проблеми;
- С топаз – показва верния път от сложна ситуация.
Металокерамика или цирконий?
Цирконият превъзхожда металокерамиката 2 до 4 пъти по здравина и по още няколко показателя. Такива изделия са по-леки от металокерамичните, имат максимална биосъвместимост и хипоалергенност, те са много по-здрави, буквално вечни.
Циркониеви коронки за зъби – ново течение в протезирането, което има множество достойнства и минимален брой недостатъци.
Същност: циркон. коронки са метални, а не кристални изделия. Името може да ви заблуди, че са изработени от синтетичен камък цирконий, а всъщност те са излети от сплав с участието на метала цирконий (виж таблицата най-горе). Основата в тях е циркониев диоксид, получен от едноименния минерал. Има яркобял цвят, което е добре за зъбите. Но основното му качество е невероятната здравина и безопасност. Короната от цирконий се поставя в устата и замества загубените зъби.
Методиката е изобретена през 1994 г., но едва в последните години коронките от цирконий станаха масови и на достъпна цена. Много стоматолози и пациенти дават висока оценка на този материал.
Зъби от цирконий, цена
Циркониеви конструкции се поставят в следните случаи:
- При сериозно поражение на дентина;
- При травмиране на тъкани;
- При отсъствие на зъби;
- При лоша естетика на твърдите тъкани;
- При алергия към други материали;
- При потъмняване на венците в зоната на стари протези;
- При замяна на неправилно поставени протези.
Коронки от циркониев диоксид се предпочитат при противопоказаност на други материали. Например хора с ендокринни патологии, както и пациенти, които се нуждаят от протезиране на 4 и повече зъба.
Циркониевите изделия трудно се различават от естествените зъби, защото са полупрозрачни. Протезите могат да бъдат приближени максимално и като цвят до естествения емайл. Конструкцията се използва от 10 години за производството на корони, импланти и фасети.
Видове изработка
- Изделията включват вътрешен слой от метал и порцеланова облицовка. Тяхната здравина се съизмерва с металните корони, но повърхностният слой не е толкова здрав. Негово преимущество е близостта до натуралния емайл.
- Има и втори вид циркониеви корони – монолитни. Те нямат толкова добра естетика, но създават правилно дъвкателно натоварване в устата. Предпочитат се за най-натоварените дъвкателно зъби.
Цената на циркониевите корони трикратно надхвърля цената на металокерамиката. В момента средно възлиза на 450 лв.
Лечебни и магически свойства
Естественият циркон влияе на умствените способности, повишава съобразителността, тягата към знания и образование, увеличава усърдието в изпълнение на възложените задачи.
Бижутерията с такъв камък усилва харизмата и дава власт над околните. Подходяща е да се носи от оратори, политици и бизнесмени, от хора, които управляват множеството.
Червените циркони съдействат за привличане на партньор, за спечелване на любовта. Жълтите камъни придават сила на характера, когато трябва да се вземе важно решение. Виолетовите минерали усилват интуицията, кафявите настройват на позитивна вълна.
Езотериците смятат, че най-мощна биоенергия съдържа черния циркон. Той изостря ясното виждане, поради което е камък на маговете и вещиците.
А има ли сила в изкуствения еквивалент? За жалост отговорът е не.
Изкуственият, синтетичният материал е просто оксид на метал. Той няма кристална структура, а именно кристалната структура на природните материали влиза във взаимодействие с фините тела на човека.
Фианитът (синтетичният цирконий) имитира естествен камък като вид, красота, блясък, но не успява да го замести по съдържание.
Но има и друго мнение. Някои специалисти виждат в циркония празен съд, който може да се изпълни с желаното съдържание. На него могат да се придадат качества по желание, чрез силата на намерението. Бижутата с цирконий се възприемат като предмети, които натрупват и умножават вложената енергия. Ето защо те са подходящи за защити и талисмани.
Най-разпространените талисмани с цирконий са подкова, жаба, тибетски възел на щастието, четирилистна детелина. Ако в изделието се вложи и полускъпоценен камък, силата му ще се умножи.
Цирконий в астрологията: този камък подхожда еднакво към всяка зодия. Като синтетичен материал той е неутрален – нито помага, нито вреди.
Видео: Как да отличим диамант от циркон
Има дизайнерски бижута със сертификат, които изглеждат супер яко. За 140 лв купих сет колие, пръстен и обеци за подарък и момичето остана доволна.
Аз си сложих немска циркониева корона за 196 лв. Това е най-ниската цена в България, трудно се намира, но я има. Търсете!!
Циркониевите зъби се слагат веднъж и край, изкарват до живот. Освен това с тях зъбът трябва да се пили много по-малко, знам го от зъболекар. За мен си струва, но си трябват и парички.