Бабини рецепти със стафиди за нисък хемоглобин. Справяне с критично нисък хемоглобин чрез прием на чай. Локум, мед, витамини и сокове.
Стафидите (сухо грозде) са природен източник на желязо за укрепване на кръвоносната система.
Състав на стафидите | |
---|---|
Компонент | Количество на 100 грама продукт |
Мазнини | 0,46 г |
Белтъчини | 3,39 г |
Въглехидрати | 79,52 г |
Вода | 14,97 г |
Сумарно съдържание | 59,2 г |
Енергийна ценност | 302 ккал |
Калций | 53 мг |
Желязо | 1.8 мг |
Магнезий | 35 мг |
Фосфор | 115 мг |
Калий | 746 мг |
Натрий | 12 мг |
Как да ядем стафиди за нисък хемоглобин
Стафидата е универсален продукт. Консумира се в чист вид, директно, на отвара и в комбинация с други храни. Добавя се в кисело мляко, каши, овесени ядки, печива, тесто за хляб, салати – зеленчукови и плодови.
За достигане на търсения резултат е важна не толкова формата на консумация, колкото количеството за ден.
Съдържание:
Оптималната порция при малокръвие е 30 – 50 грама на ден.
Това количество зарежда тялото с нужните витамини и минерали, без да го натоварва с излишна захар.

Накиснати стафиди или пуснати в чая – най-добрата рецепта при анемия
Полезни съчетания: с богати на витамин С продукти като цитруси, киви, чушки. Витамин С подпомага усвояването на желязото и повишава хемоглобина в кръвта.
Накиснати стафиди при анемия
Пациентите с анемия получават най-голяма полза от стафиди, комбинирани с орехи или бадеми. Комбинацията обогатява менюто с белтъчини и полезни мазнини, подобрява здравето.
Предпочитани рецепти при анемия:
- Накисване на стафиди – сухият плод се залива с топла вода, да надвишава нивото му с 3 – 4 см. Престояват 45 – 60 минути. При анемия се консумира и водата, и набъбналият плод.
- Алтернативна рецепта: смиламе 100 г стафиди в месомелачка и заливаме с 200 мл вода. Варим на слаб котлон 10 минути. Процеждаме и изстикваме през марля.
Съвети при анемия
- Добавяйте стафидите в менюто си постепенно. Започнете с неголямо количество с цел привикване на организма.
- Оптималната порция е около 30 грама, които съответстват на 1 шепа.
- Черните стафиди се считат за по-полезни и лечебни, отколкото светлите.
Стафиди при недостиг на желязо
Съветът е да се съчетаят стафиди с други храни, богати на желязо. Например ядки, семена, спанак, месо. Те подобряват усвояването на желязото и повишават по-ефективно хемоглобина.
Странични ефекти на стафидите. Вреди
Стафидата е с висока калоричност. Необходимо е да се контролира дневната консумация. Особено определящо е за хора, които следят за своето тегло. Обърнете внимание на качеството на стафидата. Избирайте органичен продукт без добавена захар и консерванти, за да избегнете излишните калории.
В стафидата има голямо количество захар, което я прави противопоказана при диабет.
Не се препоръчва редовното консумиране на стафиди при:
- Язвена болест, ентероколит, гастрит, панкреатит;
- Сърдечна недостатъчност;
- Алергия към фруктоза;
- Висока чувствителност / податливост на алергии.
При промишлено изсушаване гроздето се обработва с химически средства, които имат капацитета да вредят по-сериозно от самата стафида. Препоръчително е стафидата да се мие преди консумация.
При покупка на стафиди

Красивите прозрачни стафиди са наситени с химикали
- Огледайте външния им вид. Добрата стафида е сбръчкана и месеста. По цвят е кафява или светло-кафява.
- Обърнете внимание и на дръжките. Ако са налице при повечето плодчета, смело купувайте. Благодарение на дръжката се запазва целостта на плода и той запазва качествата си.
- Срок на годност на стафидата – 12 месеца. При съхранение във вакуумиран плик в хладилник – 18 месеца.
Колко време се ядат стафиди, резултати
Стафидите се разглеждат като постоянно присъствие в менюто, когато човек страда от нисък хемоглобин и недостиг на желязо. Дори с железни препарати (лекарства) депото се попълва за минимум 3 месеца. Ако се разчита само на стафиди, резултати евентуално се очакват след 6 до 8 месеца непрекъснат прием.
Колко време може да се ядат?
Няма пречка пред ежедневната консумация на стафиди в продължителен период от време при условие, че пациентът не попада в групите с противопоказания и няма алергия. Все пак стафидата е силен алерген. За сигурност при продължителна консумация приемайте минималното количество от 15-20 бройки.
Вижте и ТОВА: Сода против дървеници или белина? От какво бягат дървениците и как да се отървем?
Още бабини рецепти за нисък хемоглобин
Ниският хемоглобин се лекува на първо място с консумация на правилните храни.
Анемичните хора трябва да консумират червено месо, черен дроб, риба, листни зеленчуци (особено спанак), леща, фасул, грах, ядки и сушени плодове.
Диетата при нисък хемоглобин нека включва храни с желязо, витамини В9 и В12, а също и витамини и минерали, подпомагащи усвояването на желязото.
За съжаление с помощта на правилно хранене се отстраняват напълно само желязодефицитната и фолиеводефицитната анемии.
- Витамин В12 се намира в месото, млечните, обогатените зърнени и соеви храни;
- Витамин В9 (фолиева) се намира в сладкия пипер, банани, фъстъци, слънчогледови и тиквени семена, тъмно-зелени листни зеленчуци, броколи, асперфи, зърнени, макарони, ориз.
Локум за нисък хемоглобин
Локумът е нишесте и вода, но съдейства за лечението на анемия. Той дава бърза енергия и сили, подкрепя метаболизма, ускорява храносмилането. Лекува чревни патологии, честа причина за анемичност. Подкрепя органа филтър, чест провокатор на разрушаването на хелоглобина.
Директно подава 0.1 – 0.3 грама желязо на 100 грама продукт, заедно в В-витамини за усвояването му. Най-хубави са локумите с ядки, защото ядките също съдържат витамини Б.
Чай Демир бозан против анемия
Билковата комбинация Демир бозан е качествен и ползотворен продукт при различните видове анемии. Неговите шест лечебни растения оптимизират кръвотворенето и подобряват вида и големината на кръвните телца. Под въздействие на билките се активизира производстото на нови кръвни клетки.
- Ключова полза от Демир бозан: пряко повишава хемоглобина.
- Допълнителна полза от Демир бозан: прочиства съдовите стени, подобрява оборота на кръв в системата.
- Странични въздействия: пречиства кръвта от вредни компоненти, подобрява физическите й качества и протичането по съдовата мрежа.
- Симптоматично въздействие: премахва негативната симптоматика като сърцебиене, световъртеж, шум в ушите и др. Премахва умора, влива сили.
Демир бозан има отчетлив оздравителен ефект върху психиката и имунитета. Той води до общо оздравяване на пациента и повишава способността му да устои на болестта.
Погледнете и ТУК: Локум за нисък хемоглобин и чай за бързо вдигане на хемоглобин. Примерно меню.
Билки за повишаване на хемоглобина
- Двудомна коприва – в 100 грама се съдържат около 6 мг двувалентно желязо и витамини В9 и С за възприемането му. Народните целители препоръчват коприва на сок или паста от смлени листа.
- Пълзящ пирей – в състава му влизат желязо, манган, витамини В и С, никел. Те подпомагат максималното всмукване на желязото. Има изразено противовъзпалително въздействие.
- Градински зелени зеленчуци (лук, копър, листна салата) – лидери по съдържание на фолиева киселина. Коригират електролитния баланс, повишават активността на имунитета.
- Цвекло – сокът е богат на желязо. Достатъчно е да изпием 130 мл сок, за да си осигурим дневния разход на желязо. Внимание: пулпата не се консумира заради съдържанието на калций, който пречи на усвояването на желязото.
- Морски зърнастец – използва се при анемии и хронични стомашни патологии. Ефективно компенсира недостига на важни киселини, а листата обогатяват с желязо.
Мед при нисък хемоглобин
Особено богати на желязо са тъмните видове мед. Те подават най-много витамин В12, недостигът на който нерядко причинява патологичното отклонение.
Класическата рецепта за попълване на хемоглобина представлява смес от мед и смлени сухи плодове и ядки. Сладката смес е уникално вкусна, но правилната доза е 3 ч. л. на ден, на гладно.
Кафе при нисък хемоглобин
При нисък хемоглобин кафето се спира. Причината е, че кофеинът блокира всмукването на желязото в тънките черва.
Източници и още информация: Локум за нисък хемоглобин и бабини рецепти; * Бабини рецепти за критично нисък хемоглобин.
Витамини за повишаване на хемоглобина
- Фолиева к-на (В9) участва в синтеза на ДНК и клетъчното делене, вкл. на еритроцитите. Недостигът й нарушава образуването на кръв.
- Витамин В12 участва в образуването на червени кр. клатки. Дефицитът му отключва неврологични разстройства и мегалобластна анемия.
- Витамин В6 участва в обмена на аминокиселините и синтеза на хемоглобина. Недостигът му пряко причинява анемия.
- Витамин Е защитава еритроцитните мембрани от окислителен стрес.
Сокове за повишаване на хемоглобина
Най-богатите на желязо сокове са ябълков, от нар, от цвекло, морковен, доматен, гроздов и от ягоди. Те подобряват състава на кръвта, намаляват вероятността от кислороден глад на тъканите и мозъка. Консумират се прясно изцедени, до 5 минути след изцеждането – без нагряване, без отлежаване.
Вижте и ТОВА: Бързо сваляне на кръвно с оцет. Сваляне на високо кръвно за 5 минути. С билки или с Хлофазолин?