Ивермектин при демодекоза – ефективно лечение с различни форми на приложение
Демодекозата е кожно заболяване, причинено от прекомерно намножаване на акарите Demodex folliculorum и Demodex brevis в кожните фоликули и мастните жлези. Тя може да засегне различни части на тялото, но най-често се проявява по лицето и клепачите. За щастие, съвременната медицина разполага с ефективни средства за борба с това неприятно състояние, сред които се откроява ивермектинът.
Локално приложение на ивермектин крем
Ивермектин 1% крем се е доказал като ефективно средство за лечение на демодекоза по лицето. Кремът се нанася веднъж дневно върху засегнатите участъци в продължение на 12 седмици. Клинични проучвания показват, че ивермектин кремът значително намалява броя на възпалителните лезии и подобрява общото състояние на кожата при пациенти с папулопустулозна розацея, която често се свързва с демодекоза. Ивермектинът действа чрез два механизма – противовъзпалително и акарицидно, като директно убива акарите Demodex. Това го прави по-ефективен от други локални средства като метронидазол, които имат само противовъзпалително действие.
Орално приложение на ивермектин
При по-тежки случаи на демодекоза може да се назначи орален прием на ивермектин. Обичайната дозировка е 200 μg/kg телесно тегло, приета еднократно. В някои случаи може да се наложи повторен прием след 1-2 седмици. Оралният ивермектин има системно действие и е особено подходящ при генерализирана демодекоза или когато локалното лечение не дава задоволителни резултати. Важно е да се отбележи, че оралният прием трябва да се осъществява само под лекарско наблюдение поради риска от странични ефекти.
Ивермектин при очна демодекоза
Очната демодекоза е често срещано състояние, което може да доведе до блефарит и други очни проблеми. Локалният ивермектин 1% крем се оказва ефективен и при това състояние. Проучванията показват, че нанасянето на крема върху ръбовете на клепачите веднъж дневно в продължение на 12 седмици значително намалява броя на акарите Demodex и подобрява симптомите на блефарит. Пациентите отбелязват намаляване на сърбежа, зачервяването и дискомфорта в очите. Важно е кремът да се нанася внимателно, за да се избегне попадането му в очите.
Други средства за лечение на демодекоза
Освен ивермектин, на пазара се предлагат и други кремове и лосиони за лечение на демодекоза. Сред тях са метронидазол крем, азелаинова киселина, пермeтрин и кротамитон. Тези средства имат различни механизми на действие и ефективност. Например, метронидазолът има предимно противовъзпалително действие, докато пермeтринът действа директно срещу акарите. В някои случаи се прилага комбинирана терапия за по-добри резултати.
Ивермектин и блефарит
Блефаритът, или възпалението на клепачите, често се свързва с демодекоза. Ивермектинът се оказва ефективен и при това състояние. Локалното приложение на ивермектин 1% крем върху ръбовете на клепачите помага за намаляване на възпалението и облекчаване на симптомите на блефарит. Пациентите отбелязват намаляване на сърбежа, зачервяването и усещането за чуждо тяло в очите. Освен това, ивермектинът помага за намаляване на броя на акарите Demodex, които често са свързани с хроничния блефарит.
Още нещо интересно ТУК: Лечение на алкохолизъм в домшни условия. Бързо отказване от алкохол. Рецепти за тайно лечение.
Ивермектин против паразити
Числи се към препаратите с широк спектър на въздействие. Използва се при хора и животни. Въпреки относително слабата му токсичност, той се отпуска само след лекарство предписание.
Ивермектин бързо прочиства от кръгли червеи и акари. Неговото най-голямо достойнство е бързината и простото приложение.
Основна схема на прием
С това лекарство няма курс на лечение, няма продължителен прием, нито схеми. Просто се изчислява еднократната доза и се изпива наведнъж. Според производителя за България Хювефарма в повечето случаи е достатъчно само това еднократно приемане на нужното количество.
В отделни, тежки случаи приемът на еднократната доза се повтаря, което става в период 7 до 14 дни след първата. Никои източници не споменават за три приема на таблетките.
Внимание! Повторен прием на лекарството се осъществява само след изследване за ефекта от първата доза.
Други схеми на прием
- Кръглите червеи се унищожават по описания начин – чрез един прием на лекарството. Има и други схеми, които се прилагат по решение на специалист. За пример:
- За унищожаване на въшки лекарството се пие 5 до 7 дни по 3 таблетки;
- За лечение на демодекоза (инфекция от кърлежи) препаратът се пие 7 дни по 5 до 6 таблетки. Терапията при това заболяване е продължителен процес.
Във ветеринарната медицина действат други схеми срещу глисти и др. паразити. Внимавайте! Лечението при хора и при животни се различава.
И още едно NB!
5-6 таблетки е голяма доза, над средната (обичайна) при възрастен човек. Приема се само по указания от лекар.
Как точно се пие Ивермектин?
Първо, изчисляваме нужното ни количество таблетки. Това се върши от специалист, но все пак ще обясним как става.
Известно е, че Ивермектин зависи от индивидуалното тегло. Една е дозата при 50-килограмови дами, съвсем друга – при 100-килограмови мускулести мъже. Няма как и двата вида пациенти да бъдат излекувани от една и съща доза.
Освен това няма отделени дози за деца и за възрастни. Всичко се определя спрямо килограмите. В листовката на Хювемек са дадени килограмите и колко таблетки съответстват на тях.
Изчислението се базира на принципа, че за 1 кг от нашето тегло трябва да изпием 0.2 мг от лекарството. Започваме да изчисляваме от 15 кг нагоре, защото за пациенти с по-малко тегло (бебета) лекарството е противопоказано. И така, умножаваме теглото си по 0.2 мг и намираме нужното ни количество.
Пример: пациент с тегло от 60 кг трябва да приема 12 мг от лекарството (60 Х 0.2 = 12).
Колко таблетки прави това? Лекарството Хювемек съдържа по 3 мг във всяка таблетка. Разделяме полученият грамаж на 3. В нашия пример 12:3 = 4 таблетки.
Второ, избираме правилния момент за изпиване на лечебната доза. Трябва да е максимално отдалечено от храненията, тоест стомахът да не е запълнен с храна. Не са направени достатъчно изследвания за влиянието на храната върху усвояването на Ивермектин, затова се предпочита той да се приема самостоятелно.
И така, пием поне 2 часа след и поне 2 часа преди хранене. Удобен час за изпиване на таблетките е 10 часа сутринта или в 16 часа следобед. В първия случай ще закусим около 7 часа и ще обядваме към 13 часа, осигурявайки необходимият диапазон. Във втория случай ще обядваме към 13 часа и ще вечеряме към 19 часа, като отново даваме нужното отстояние.
3 часа след изпиването таблетките вече са напуснали стомаха. 4 часа след изпиването лечебното вещество вече е постигнало максимална концентрация в кръвта.
Какво още трябва да направим? Нищо. Няма нужда от клизма или друга очистваща процедура. Загиналите паразите ще излязат сами с изпражненията.
Трето, следим за странични реакции. Тежки реакции няма регистрирани, но все пак при опасения, реагирайте и потърсете помощ.
Странични реакции
Такива се развиват по-често поради неправилно изчислена доза или неправилно използване на лекарството. Също и при изпиването му, въпреки наличните противопоказания.
Друг случай на проява на негативи е комбинирано заразяване с повече паразити. Особено рисково е наличието на червей Loa loa.
В общия случай Ивермектин провокира алергични реакции под формата на обриви и сърбежи, задух, вдигане на T°С. Евентуално е възможно развиване на хепатит или негативно изменение на чернодробната картина. Да наблюдаваме и за поява на кръв в урината.
Вижте и ТОВА: Вермокс сироп за деца. Българско лекарство против паразити. Хапчета за вътрешни паразити за хора.