Мнения: Индукционен котлон или керамичен котлон? Индукционен плот за вграждане. Адаптери. Марка Rosberg. Цена в Техномаркет, Зора и др. Плочи.
Когато става дума за избор на индукционен котлон, мненията на потребителите варират в зависимост от конкретния модел и личния опит с него.
- Например моделът Rosberg R51445J се харесва заради бързото загряване и удобния контрол с 8 нива на настройка. Но има и оплаквания за неравномерно разпределение на температурата.
- Grunhelm GI-905 печели одобрението на много потребители с 5-те си нива на мощност и 4 програми. Но понякога се съобщава за проблеми с таймера, което налага обръщане към сервиз.
- Моделът на Tesla IC200B впечатлява с удобния си сензорен дисплей. Но тракането по време на работа смущава част от клиентите, тъй като е твърде шумно.
- Общо взето, индукционните котлони се хвалят за бързината и енергийната си ефективност. Като недостатъци се посочват по-високата цена, проблемите с неравномерното загряване при някои модели, както и шума по време на работа.
Препоръчително е преди покупка да се обмислят нуждите и да се провери за какво точно се използва от потребителите всеки конкретен модел. Така ще можем да направим информиран избор за най-подходящия индукционен котлон според изискванията ни.
ВАЖНО: Вижте още мнения за индукционните котлони и оставете и вие своя отзив или попитайте ТУК в нашия форум с коментари!
Нека започнем с това, за което хората питат най-често:
Откъде да купим изгодно индукционен котлон онлайн? | |
---|---|
Котлони с 20% намаление! | Индукционен плот за вграждане |
Виж цена | Виж цена |
Може ли да готви без нагряване? Индукционните котлони дават отговор „да“. Технологията съществува от един век, но едва в последното десетилетие се употребява истински.
Индукционната техника действа на нов принцип – не нагрява, има високо КПД и е безопасна. Тя не причинява пожари и не пари. Храната, паднала отстрани на тенджерата, не гори.
Видове индукционни уреди | |
---|---|
Признак за класифициране | Видове |
Структура | за вграждане, отделно стоящи, настолни |
Управление | зависими (общи с фурната елементи на управление) и независими (самостоятелно управление) |
Работна повърхност | тя е стъклокерамична или от закалено стъкло, с разни форми и цветове |
Размер | от 30 до 100 см (една до шест секции) |
Съвместяване на технологии | индукция се комбинира с газови и електрически котлони |
Какво е индукционен котлон, какво представлява?
Уредите за готвене на ток, газ и дърва създават в себе си топлина, която отдават навън към съдовете с храна, които поставяме върху тях.
Индукционният котлон е принципно различен. Той не създава топлина в себе си. Той създава само магнитно поле, което повлиява дъното на тенджерата и тя се загрява. Ако няма дъно, няма и загряване – уредът не се задейства. Затова индукцията е най-безопасната технология.
Съдържание:
Индукционните уреди имат в себе си медни намотки, които създават високочестотно магнитно поле (20 – 100 kHz). Останалото е корпус, панел за управление с датчици и регулатори и стъклокерамично покритие.
Котлоните работят на ток. Включват се в стандартната мрежа на 220 V. Мощността на уредите е от 2 до 7.5 kWh, което зависи от количеството секции. Обаче те харчат в пъти по-малко ток. Индукционният котлон загрява един и същ обем вода 5 пъти по-бързо, отколкото електрически със същата мощност. За пример: ако яденето завира след 10 минути на електрически котлон, то на индукционен завира след 2 минути. Пред потребителя стои предизвикателството да свикне с тази бързина.
Има и други сериозни различия между индукцията и другите уреди за готвене. Ще ги разделим на плюсове и минуси.
Плюсове и минуси на индукционен котлон, печка и плот
Плюсове на индукцията:
- Скорост на загряване. Топлината възниква непосредствено в съда за готвене. Затова храната започва да се готви много бързо. Сравнителни тестове показват, че индукционните котлони кипват 6 литра вода средно за 2 до 4 минути по-бързо от останалите типове уреди;
- Безопасност. Повърхността не се загрява, поради което няма риск от травми, като минимум – опарване. Това качество се цени в домове с деца и животни;
- Контрол на температурата. Регулирането на температурата е по-точно, благодарение на индукцията. При изключване на котлона топлообменът се прекратява на момента. Това намалява риска от изкипяване, пръскане или изгаряне на паднала на котлона храна;
- Минимално замърсяване. Стъклената повърхност не се нагрява, следователно не се цапа. Върху нея не изгарят пръски, капки и късчета храна, а каквото падне, се избърсва като от студен плот;
- Енергийна ефективност. Индукционният котлон не нагрява въздуха около съда, поради което полезната топлина не се губи, а се употребява на 90%. Това е най-високото КПД сред уредите за готвене. При газовите и електрическите котлони ефективността е от 30% до 70% взависимост от модела;
- Прохлада в кухнята. Притежателят на индукционен прибор ще забрави какво е гореща кухня и потене над котлона. В околното пространство не се отдава никаква топлина, а това намалява миризмите във въздуха, умирисването и зацапването на пердета и дамаски.
Минуси на индукцията:
- Шум. При работа от индукционния котлон нерядко се издава звук, който напомня жужене или бръмчене. Обикновено този звук е свързан с типа посуда, която се използва. По-леките съдове произвеждат повече шум от тежките;
- Специални тенджери. Индукцията работи с феромагнитни дъна на готварските съдове. Просто казано – дъното трябва да има магнитни свойства, за да му въздейства електромагнитно поле. Това значи, че при закупуване на индукционен котлон наличните съдове стават непотребни и трябва да се подменят;
- Зависимост от размера. Не само материалът на тенджерата и тигана е важен, но и размерът на дъното. Котлонът не заработва, ако контактува с твърде малък съд. Обикновено производителите препоръчват да се закрие минимум 60 – 70% от площта на котлона;
- Потребители с кардиостимулатор. Няма пряка забрана за използване на индукция от тази група потребители, но се знае, че магн. поле влияе върху подобни устройства. За намаляване на възможните рискове се препоръчва човек с такъв стимулатор да стои на минимум 60 см от включен котлон.
Как да изберем?
Първо да решим дали бихме променили стереотипа си на готвене, като минем от електрически към индукционен котлон. При избор в полза на индукцията трябва да се приспособим към мигновено нагряване, бързо готвене и особена регулация на мощността.
Втори момент е високата цена – тези устройства все още са съществено по-скъпи от газовите и електрическите си събратя.
Трети фактор за преценка: специфика на разположение. Магн. поле влияе на другата битова техника, затова индукционният котлон се разполага на минимум 50 см от хладилника, микровълновата и малките уреди в кухнята. Това изискване би създало неудобства в малки пространства.
Още в текста: Плюсове и минуси на индукционните котлони, печки и плотове. Как да изберем? (Наръчник за купуване.) Топ 10 на най-добрите котлони и плотове. Избор на съдове: тенджери и тигани. Как се работи с тях?
Ако проблемните точки дотук са разрешени, да се насочим към разновидностите индукционни уреди. Към момента се продават няколко вида уреди с индукционно нагряване:
- Готварска печка с индукц. котлони – отделно стоящ уред, комбиниран с електрическа фурна;
- Преносим (настолен) панел – уред с един или два котлона, който се поставя върху кухненски плот или на масата. Този вариант е подходящ за домове, в които малко се готви;
- Панел за вграждане – има от три до пет котлона и подхожда за големи семейства. Интегрира се в кухненския плод и допълва ансамбъла от кухненско обзавеждане;
- Комбиниран уред – съчетание на индукционни, електрически или газови котлони. Предпочита се на места, където има проблеми с тока или газоподаването.
Остава да се подбере уред според марка и цена. По този въпрос във форумите има твърде малко информация. По-често се коментират „за“ и „против“ тези уреди, както и неприятната необходимост от нови тенджери.
В БГ-мама се споменава марката Alaska с едно положително и едно критично мнение. Потребителка хвали котлона за неговата супер икономичност и бързина. Казва, че едва му смогва – всички продукти трябва да са готови предварително. Друга участничка не е доволна от регулирането на температурата през 20 градуса – казва, че на 80 градуса не ври, а на 100 градуса извира.
Топ 10 на най-добрите индукционни котлони
Всяка година се изготвят
Рейтинг листата от 2022 г. слага начело плотовете DARINA, защото са бюджетни сред тези иначе скъпи уреди. На второ място отиват уредите Electrolux заради способността да се обединяват зони и автоматичната преценка на размера на тенджерата. Следващото място е за марката Weissgauff заради чувствителното сензорно управление.
Ако продължим с прегледа на тези актуална класация, няма да имаме особена полза. Защото повечето от уредите в Топ 10 не се продават у нас. Затова ние ще прегледаме асортимента в българските маркети за бяла техника.
Котлон Maxima Induction Cooking Plate – 3500W
Без съмнение уредите на Максима са отлични, а визираният модел има с какво да зарадва потребителите. Производителят от Нидерландия е 50 г. на пазара и показва резултатите от дългогодишния си опит. Да внимаваме при избора, защото сред моделите на Maxima има за битова и за професионална употреба. Плотовете са много качествени, а корпусите не ръждясват.
Визираният модел работи в диапазона 60 – 240°С, като регулирането е на 10 стъпки. Снабден е със сензорен панел, защитен механизъм от прегряване, LCD дисплей, ключалка за безопасност. Цената му е 360 лв.
Видео: Induction Cooking Plate ето как изглежда.
Индукционен котлон Switch On
Тази марка често се „пуска“ в Кауфланд, преди известно време моделът IC-D0201 е бил на промоционалната цена от 60 лв. Отлично предложение за дома. Котлонът автоматично разпознава съдовете, има 7 програми и мощност от 2000 W. Работи със съдове до 26 см в диаметър.
Индукционен котлон SAPIR
Намираме го в emag.bg, където в момента е на цена от 63 лв. Моделът SP 1445 LG е с мощност от 2000 W. Радва с наличието на 4 функции, 8 степенна регулация и компактен размер. Този котлон е удобен за пренасяне. Има отложен старт и показва висок клас икономичност.
Индукционен котлон TEFAL
Котлонът Everyday се продава във верига Зора, където струва 139 лв. Работи със съдове, чиито дъна са 12 – 26 см. Има 9-степенна регулация на температурата с мощност от 450 до 2100 W. Функциите са 6, като единият е за ръчно управление, отделно има програми за мляко, супа, ястие и пържене. Плочата е от лесно чистещ се материал.
Индукционен котлон SilverCrest
Онлайн-магазинът of-import.com го продава за 45 лв, а nemskistoki.bg – на 50 лв. Дефектни бройки са излизали на цена от 20 лв.
Вероятно няма по-бюджетен модел на пазара. Мощността от 2000 W се управлява на 10 стъпки от 60 до 240°С. Има скромен брой програми – за повишаване на мощността, за поддържане на мощността и за мляко. Работи със съдове, чиито дъна са от 12 до 22 см. Разпознава неподходящите и изключва уреда. Панелът за управление е сензорен.
Индукционен котлон АЕГ
На сайта на производителя са описани всички произвеждани плотове от сериите 9000 до 3000. Те се различават по набора от функции, но всички са от най-висок клас. Готвене без компромиси, рекламира AEG.
Производителят предлага плотът да се подбере по размера на наличното пространство. За такова до 36 см той препоръчва до 2 зони за готвене (малка кухня), а за 4 зони трябва да има 60 см.
Моделите са множество, както и предлаганите функции. Например Бридж обединява топлинни зони, Пауър Бууст ускорява достигането на висока Т°С. Има безжични сензори за храна и регулатори на вентилирането.
В ЕМаг правим преглед на цената. Котлоните на AEG започват от 695 лв и достигат до 6230 лв. Всички модели са за вграждане.
Индукционен котлон Есперанца
Преносимият котлон Krakatau с мощност от 2 кВ има само един сегмент, компактни размери и бутонно управление. Сред екстрите му са автоматично изключване, LED дисплей и основа, защитена от плъзгане.
При един от онлайн търговците са оставени доста коментари от доволни потребители. Основно го хвалят за това, че е лек и се ползва на открито. Мнозина казват, че са го избрали заради ниската цена, но върши работа като по-скъпите си събратя.
Котлонът Есперанца се продава на сайта АлеОп за четиридестина лева, като има възможност и да се плати на две вноски с леко оскъпяване. Вижте подробности за него под снимката!
Индукционен котлон Crown
Марката предлага бюджетни уреди с добро качество и надеждност. Моделът CVIC-2002 има стандартна мощност от 2000W. Температурата е в диапазона от 70 до 280 градуса.
Управлява се ръчно и автоматично. Има таймер и 6 функции. В emag.bg струва 54 лв.
Индукционен плот за вграждане
Без съмнение най-добрият индукционен плот за вграждане е на Bosch, който е малко скъп (над 750 лева), но има възможност да се плати и на вноски от по 40 лева. Разгледайте параметрите му в бутона под снимката.
Бош, Електролукс, Беко, АЕГ, Тека, Амика, Уърпул, Горене и още други производители участват на този пазар, предлагайки продукти от цялата ценова гама. В онлайн магазините има около 200 модела с цена от 199 до 6230 лв. Най-добра цена – Arielli с 2 зони, 56 см.
Двоен котлон за вграждане
Двойните котлони, които комбинират индукция с газ или ток се срещат по-рядко и тук изборът не е богат и цените започват от 500 лв. Например Hansa смесен с газ струва 529 лв.
Индукционен котлон и съдове: Желязо, стомана?
За готвене на индукционен котлон се използват съдове от феромагнитен метал – чугун, стомана, желязо и сплави с кобалт, никел и др. Годността се проверява много лесно:
- С магнит – тези съдове привличат магнити;
- По маркировката – винаги има знак, че са годни за индукционни котлони.
Стъклените, керамичните, глинените съдове не се отчитат от котлона и той не се включва. Не стават и други, привидно метални съдове, например емайлирани, алуминиеви.
Това е принципното положение. Но нуждата от смяна на съдовете се е оказала толкова голяма пречка за избирането на индукционен котлон, че се е наложило да се измисли решение. Това решение се казва адаптор за индукционен котлон. Представлява плоча, която се слага върху котлона и служи като „преходник“ към обичайната тенджера. Тази плоча се загрява и отдава топлина към тенджерата и тигана.
Използването на адаптер изглежда идеално решение. И евтино – някои адаптори струват едва 20 лв (има и по 200 лв – зависи от размера). Обаче той намалява икономичността на уреда, намалява бързината му и донякъде го приравнява към електрическите събратя, които също се нагряват отделно и после отдават топлина към съда.
- Цена и съдове за индукционен котлон. Средната цена на тенджери среден клас е 40 – 70 лв, като по-точно стойността се определя от размера на дъното. Тиганите – обикновени, уок и за палачинки, струват около 30 – 45 лв;
- Тенджери за индукционен котлон. Определен вид тенджери стават за котлон и за фурна едновременно. Kinghoff с мраморно покритие от 4.5 л струва 67 лв, незалепваща Делимано с капак – 61 лв. Добрата индукционна посуда е с размер на дъното колкото котлона;
- Тиган за индукционен котлон. При тиганите, както и при тенджерите гледаме и дебелината на дъното. Съдовете с дебело дъно не издават звуци за разлика от „тънките“ събратя;
- Подложка за индукционен котлон. Нарича се още адаптер. Цената е от 20 до 180 лв. Изработена е от феромагнитен материал. Адаптерите са с различен диаметър, подбираме ги според големината на котлона;
- Кафеварка за индукционен котлон. Цената им е около два пъти над обичайните кафеварки. Например кубинска Klausberg струва 40 лв, Bialetti Venus инокс – 92 лв, Cecotec – 120 лв.
Как се работи с индукционен котлон?
- Приготвяме всички продукти, които ще влагаме в ястието. Необходимо е да бъдат измити и нарязани, защото по време на готвенето няма да има време за обработката им.
- Уредът се включва в контакта, звуков сигнал указва, че е под напрежение;
- Поставяме подходящ съд в центъра на котлона;
- Натискаме бутона за включване. Светодиод показва надпис ON или се подава зв. сигнал;
- С помощта на бутон (сензор) избираме мощността, евентуално програма и нагласяме таймера.
Внимание: около 2-3 минути след включване на уреда съдържанието на съда завира и готвенето започва.
Какви грешки дава? Проблеми
Тези уреди са с електронно управление и дават еднакви грешки, но изображението им при различните марки и модели може да варира. Например при котлоните Gorenije грешките се обозначават с буква Е, а в моделите на Hansa – с буква F. Конкретното обозначение ще намерите в ръководството на употреба.
- Грешка Е0: загубени настройки на панела. Изключете уреда за 30 сек., за да се презареди;
- Грешка Е1: разстройване на настройките на панела (подобно, но не същото като Е0). Решението е идентично – изключете захранването за 30 сек.;
- Грешка Е2: неизправност на модула за осветяване, например изгорял светодиод. Проверете светодиодите дали правят контакт и заменете неизправните. Възможно е да потрябва смяна на целия модул. Тази грешка се появява рядко при индукционните котлони;
- Грешка Е3: нестабилно напрежение. При подобен проблем се отнесете към електродоставчика. Възможно е да сте изпитали моментен срив или скок в напрежението. В този случай уредът ще възстанови нормална работа след рестартиране;
- Грешка Е4: неизправност на термодатчика. Изписва се също така при празна тенджера и при изпъкнало дъно. Най-често показва, че между дъното на тенджерата и повърхността на котлона има въздушен слой, поради който датчикът реагира по-бавно. Сменете съда с годен или го напълнете и ако грешката не изчезне, проверете датчика – възможно е проблем с контакта или нужда от нов;
- Грешка Е5: превишено време за чакане на отговор от модула на управление. Обикновено се оправя с рестарт на котлона. Ако надписът остане, уредът изисква преглед в сервиз.
Още информация и източници на английски: Каква работа върши един индукционен котлон? * Мога ли да ползвам съдове от неръждаема стомана на индукционен котлон? * Колко ток хаби един индукционен котлон?
Цена и откъде се купува?
- От Лидл. Периодично във веригата се предлага свободностоящ преносим индукционен котлон. Зареждани са марките Силвъркрест, Sapir и други. Към момента няма актуална оферта;
- От Метро. В брошурата за 1 – 14. 09. 22 г. се предлага професионалния GIC 3500, 3500 W с 11 степени на мощност и система за филтриране на мазнини. Намалението е от 50% с крайна цена 199 лв;
- От Зора. Вградени керамични плотове с индукция на АЕГ, Електролукс, Бош, Neff и други се продават на цени от 319 до 1590 лв. Свободно стоящи уреди Тефал, Краун, Електра и други се предлагат на цени от 49 до 299 лв;
- От Техномаркет. В сайта на този търговец няма отдел за индукционни котлони. Чрез ключова дума „котлони“ ще намерите всички предложения, а индукционните си личат в техническите параметри, където има ред „индукция“ и срещу него се отбелязва „да“. На добра цена е котлон GORENJE за 149 лв. От бюджетните варианти е ROSBERG на 60 лв;
- От Кауфланд. През 2021 г. веригата на два пъти предлага индукционен котлон на цена от 60 лв. Към момента няма такива активни оферти.
Видео: Да надникнем в кухня с индукционна техника.
Направо се родих с тоя котлон. В началото го мразех, защото не се справях, но се научих. Моят е Електролукс.
Препоръчвам индукционният котлон от Лидл, на хубава цена и работи супер. Доволна съм, сега дебна пак да пуснат, искам да взема и на майка.
Не мисля, че чак толкова е икономията на ток, но на време определено се усеща. Моят е леко слабичък, щото го взех и ефтино, мисля че е Електра.
Бих препоръчал модела Grunhelm GI-905 като добър избор на индукционен котлон.
Причините са следните:
Мнозинството потребители дават положителна оценка и препоръчват този модел, като посочват, че си заслужава парите.
5-те нива на мощност и 4 програми осигуряват достатъчни опции за различни нужди при готвенето.
В сравнение с модела Rosberg, тук не се съобщава за проблеми с неравномерно загряване.
За разлика от модела на Tesla, GI-905 работи тихо, без да смущава с шум по време на готвене.
Цената му е по-ниска в сравнение с някои други модели с подобни характеристики.
Разбира се, винаги има вероятност от дефекти, но като цяло този модел изглежда като добро съотношение между качество и цена за един средностатистически потребител. Затова смятам, че Grunhelm GI-905 заслужава препоръка като добра покупка при избор на индукционен котлон.
аз ползвам CROWN MODEL:CVIC-2002. но не мога да го ползвам. включва се за един момент пише 16:00 и после Е:0 само и вентилатора работи 1 мин. и котлона се изключва. какво да направя ? и между другото използвам малък тиган .
Здравейте! Имам абсолютно същият проблем и мисля да го върна в Кауфланд, но ако имате решение на проблема, ще се радвам да споделите!