Кое каланхое е лечебно? Отглеждане и размножение. Видове: Каланхое дегремонтиана, Каланхое пината и другите. Лечебни свойства и начини за лечение
Каланхое представлява вечнозелено растение с месести и сочни листа. По мнението на лаиците това растение никога не цъфти. Съвсем погрешно! Някои видове все пак могат да цъфтят, стига да се отглеждат правилно.
Как се отглежда каланхое?
Грижата за каланхое е елементарна, изцяло по силите на начинаещите цветари. Необходима е само малко информация за особеностите на това растение.
Специфични грижи за каланхое | |
---|---|
Пунктове в отглеждането | Какво се изисква |
Пресаждане | 2-3 пъти годишно, в неголяма саксия |
Почва | непременно алкална почва с отличен дренаж |
Осветяване | през зимата иска изкуствено осветяване с луминесцентна лампа |
Температура | 16 – 25°С през лятото и 10 – 15°С през зимата |
Поливане | 2-3 пъти седмично през лятото и 1 път на 2 седмици през есенно-зимния период |
Каланхое със своя специфичен вид е подходящ подарък за мъж. Опаковано в ефектен плик, то е отличен избор за самостоятелен подарък или за поднасяне вместо букет. Растението е подходящо за интериорна декорация и лесно пасва към различни стилове на обзавеждане. Ако се чудите какви цветя да подарите на мъж, каланхое е един от интересните и нестандартни възможности.
Съдържание:
Засяване и семена, откъде?
Ако у дома вече имате каланхое на каквато и да е възраст, неговите издънки и размножителни пъпки са най-добрият посадъчен материал. Само при липсата на такава възможност се минава към варианта прихващане от семена.
Семена се продават от специализираните сайтове, като може да поръчате и по пощата.
Недостатък на отглеждането на каланхое от семена се състои в кратката годност на семената. Те губят способност за покълване за по-малко от година. Освен това изискват напълно стерилни условия. Непременно трябва да се стерилизира почвата и саксията.
Посевът се прави на повърхността на почвата, не в дълбочина. Леко овлажняваме с пулверизатор и покриваме с фолио или найлон за 2 – 6 седмици.
Разсадът се пикира след появата на 3-4 листенца.
Размножаване с пъпки
Размножителните пъпки са на 100% самостоятелно растение със собствена коренова система. Може направо да се засади в почвата и нататък да му се оказват стандартните грижи.
Почва за засаждане: препоръчваме да купите готова от специализираните магазини, тъй като това растение има специфични нужди и определено не вирее добре при липсата на дренаж (речен пясък в състава) и прекалено кисела консистенция.
Грижи
Каланхое е издръжлив сукулент, който оцелява, дори стопанинът му да го забравя. Но красив вид и пищност се постигат само с редовни грижи.
Пресаждане
Пресаждането на възрастни растения се провежда рядко – веднъж на 3 г. Но в първите 3 години това се прави ежегодно и до 3 пъти годишно, като напълно се сменя пръстта с прясна. Целта на пресаждането е да се увеличи обемът на саксията с 1.5 – 2 см в ширина и височина и да се премахнат натрупаните в почвата соли.
След пресаждане поливането се възобновява след няколко дни, през които се дава време на корените да се аклиматизират.
Зимуване
Есента и зимата естествената светлина намалява. Пренесете саксията на най-светлия прозорец или поставете до него луминесцентна лампа.
Ако са ви подарили цъфнало каланхое през зимата, ще продължите цъфтенето с осветяване минимум по 12 часа на ден. Без изкуствена светлина пъпките ще увехнат и цветето ще загуби декоративния си вид (дори да сте го поставили на южен прозорец).
Подхранването се извършва с комплексни торове веднъж месечно и по-рядко. Може да се мине и въобще без подхранване.
Цъфтеж, цветове
На края на дългите (40 – 60 см) цветни стъбла се образува сложна китка, състояща се от еднакви пъпки. Те се разпукват под формата на розови камбанки.
В естествена среда каланхое дегремона цъфти ежегодно. В стайни условия трябва да се потрудим. За да цъфти, трябват по 4-5 часа осветяване, а в останалото време цветето се затъмнява. Това стимулира растението да вдигне цветоноси. Ако все пак не се получи, значи е още много младо, повторете след 6 – 12 месеца.
Проблем: Не цъфти!
И така, моето каланхое не цъфти, защо?
Няколко вероятни грешки:
- Светлина. Растението не обича сенчести места. На тъмно веднага залинява. Обаче не му се харесват и преки слънчеви лъчи, въпреки че рождената му земя е Африка. Осигурете на саксията разсеяна светлина и всичко ще е ОК;
- Слънце. Парадоксално, но каланхое не може да съществува без светлина, но не може да расте и само на слънце. Периодично трябва да минава на сянка – за около 10 часа. За да не местим саксията от слънце на сянка, просто разполагаме цветето на прозорец с щори, които периодично спускаме и вдигаме;
- Почва. Каланхое не цъфти, ако сме го поставили в тежка почва, с много минерални торове. Начинаещи цветари правят грешката да подхранват растението с надеждата то да върви по-добре. Но каланхое не се нуждае от торене;
- Поливане. Ако цветето ви не цъфти, или го поливате рядко и то съхне, или го поливате прекалено и коренът му започва да гние.
Болести
В стайни условия каланхое е застрашено от следните вредители: листна въшка, паякообразен акар и някои видове щитоносни въшки. Против тях обработваме с акарициди и инсектициди (напр. Актара).
При признаци на гъбично заболяване (кафяви или черни сухи и мокрещи петна по листата), най-добре да се хидратира растението или да се обработи с фунгицид с широк спектър на терапия.
Лечебни свойства и рецепти
При разширени вени
Цветето каланхое (Kalanchoe) притежава куп лечебни свойства, за които може би дори не подозирате. Имената, които са му дали древните лечители – домашен доктор, стаен женшен, цвете на живота, са напълно заслужени. Дегремонтиана и пината са двата най-познати вида от това растение. Те са не само стайно растение, а истинска лечебно съкровище в природната аптека. Към семейството Бриофолиум, от което част от коментираното цвете, спадат още 200 растителни вида.
Цветето, отглеждано с лечебна цел, не само ще излекува болежките Ви, но и ще ви радва с красивите си цветове. Използва се свежият сок, който се съдържа в листата и стъблото му. Специфични за неговия химичен състав са полизахаридите, флаводоноите, катехини и още куп полезни вещества, сред които аскорбинова, ябълчена, оцетна, оксалова и лимонена киселина, манган, мед, алуминий, калций, желязо и калий.
Както може би вече се досещате киселинният състав на цветето определя неговите лечебни свойства – антибактериално, противовъзпалително, очистително и регенериращо. Лековитият сок помага не само за зарастване на рани, но и насърчава регенеративните процеси в некротизирали тъкани и възпрепятства формирането на трайни следи по кожната повърхност белези.
Друго важно и изключително ценено свойство на лечебното каланхое от фито медицината е способността му да лекува разширени вени. Билката не само успокоява болката и снема отока, но и постига нещо непостижимо с останалите лекове – премахва грозната капилярна мрежа по краката, която е същински кошмар за всички дами.
За използването му с тази цел е необходимо да напълните до половина тъмна бирена бутилка (вместимост половин литър) със ситно нарязани листа от цветето. Залейте листната маса със спирт (4о% -ов) и оставете стъкления съд да престои една седмица на стайна температура като го разклащате периодично.
Всяка вечер краката се мажат с настойката като се започва ходила. Облекчението настъпва незабавно. За премахване на капилярната мрежа е необходимо методът да се прилага редовно за срок от четири месеца. (doctorbg.com)
При синузит и хрема
Лековитият сок намира приложение и при лечението на хрема и синузит. От тези две мъчителни състояния в възможно да се избавите с помощта на уникалното каланхое.
За изпълнението на лечебната процедура е необходимо да смесите пресен сок от билката – една част с две части вода. Получената течност се шмърка неколкократно. Само за няколко дни облекчението е на лице. Методът не е свързан с неприятни усещания дори и на пръв поглед да Ви изглежда такъв.
При херпес
Ако вирусът на херпес често Ви прави подаръци, сокът от каланхое е едно от най-мощните природни оръжия за справяне с него. Третирайте поразеното място по три пъти на ден с пресен сок от листата на цветето. Лековитата течност има антибактерициден и регенериращ ефект и благодарение на тези свои качества бори херпеса. Също помага и при херпес зостер.
При ринит
Лечебното каланхое цери дори ринит. Начините му за приложение в този случай са два. Може да приложите лека при синузит от разреден с вода сок от каланхое.
Друг вариант е поставянето по две капки дневно във всяка ноздра на спиртен извлек от растението. Наситнете две свежи листа от растението и ги залейте с 300 грама водка. Оставете извлека да престои десет дни, след което го прецедете и използвайте. Капките се поставят в ноздрите преди лягане вечер.
Още в текста: Как да познаем дегремонтиана (снимки)? А пината? Цена. Болести и лечение със стаен женшен. При дете и бебета. Разлика между каланхое като цвете и лечебно?
За лице
Домашният женшен е незаменим в грижата за лицето. Неслучайно екстрактът от него се използва в много козметични продукти.
Със сигурност няма по-добър начин да го доставите на кожата си, втривайки директно сока в нея. Този простичък на пръв поглед лек ще ви спаси от куп кожни проблеми от черни точки и акне и други кожни възпаления. Може да нанесете сока като маска, която престоява 20 минути.
За лице може да приготвите и още една маска, която прави чудеса със сухата кожа. Сварете за пет минути в чаша топла вода по две лъжици от билките мента, лайка и липов цвят. Прецедените билки смесете с две супени лъжици от лечебния сок и кашичката нанесете върху кожата на лицето.
След петнадесет минутки я отмийте с вода, в която са се варили билките. Не забравяйте след процедурата да нанесете върху кожата си крем с плътна текстура.
При пъпки (акне), цирей и екзема
При пъпки и акне лековитият сок се прилага като маска на цялото лице или се нанася единствено върху възпаления участък. Сокът може да се смеси в равно количествено съотношение с розова и да се използва като лосион.
Директното нанасяне върху кожата на сок от каланхое действа оздравително и при цирей. В този случай може да прикрепите с помощта на лепенка листо, разрязано през средата към възпаления участък и да преспите по този начин.
Срещу екзема Ви предлагаме да приготвите следния ефективен мехлем от сок от цветето (30 грама), свинска мас или ланолин (50 грама) и новокаин – една ампула. Към разтопената на водна баня животинска мас добавете при непрекъснато разбъркване останалите съставки.
Мехлемът се съхранява на хладно и е годен за употреба до месец след приготвянето му. Той има силно обезболяващ и лечебен ефект. Преди да пристъпите към употребата му тествайте кожата си за поносимост към новокаин, като го нанесете в свивката на ръката си и изчакате поне едно денонощие за проявата на симптоми на алергична реакция – парене, подуване или зачервяване на кожата.
За коса
За лъскава и изпълнена с живот коса опитайте маска с вълшебното калахное. За нейното приготвяне са нужни следните продукти:
- сок от стайното растение
- брезов сок
- сок от чесън
- мед – по една лъжица от всяка съставка
- един жълтък
От всички тези съставки се приготвя кремообразна смес, която нанесена върху скалпа и по дължините на косата, престоява два часа. След отмиването й ще останете изненадани от резултата – косата е гладка, блястяща и изпълнена с живот.
При дете и бебета
Домашният лекар в саксията у дома, както още наричат лечебното каланхое, може да се прилага за лечение на деца и бебета. Ако на вашето мъниче му тече носа или страда от ушна инфекция, приложете без притеснения метод с накапване на няколко капки сок в ушите и носа.
Не забравяйте, че това растение помага и при рани от падане, ухапване от насекоми, изгаряния и възпаления по кожата. Изключително ефективно е приложението на свежия сок при памперс екзема, от която често страдат бебетата.
При аденом на простатата
Лековитото цвете дарява изцеление при аденом на простатата, засягащ голяма част от мъжете в средна възраст, Ако и Вие сте един от тях пригответе си този лек и приемайте по една лъжичка от него преди всяко хранен за срок от един месец.
Пасирайте няколко листа от цветето. За извлека е необходима една чаша от пасираната маса, която се залива с половин литър водка. Сместа се поставя в буркан и се затваря. Оставя се на стайна температура, като ежедневно бурканът се разклаца за по-добра хомогенизация.
След петия ден извлекът се прецежда, след което е готов за прием.
За щитовидна жлеза и при аденоид
За регулиране дейността на щитовидната жлеза, както и при аденоид помага приемът на лъжичка от спиртен извлек, приготвен по гореописаната рецепта по три пъти на ден. В комбинацията със спирт полезните съставки на това растение се усвояват по-лесно от организма и достигат по-бързо точно до целта.
При кърмене и бременност
Макар и лековитото каланхое има някои противопоказания и те са свързани точно с периода на бременност и кърмене, когато вътрешният му прием е противопоказен.
Но това не изключва възможността за външния му прием по време на кърмене. В периода на лактация често майките се оплакват от напукване на зърната на гърдите, което прави кърменето изключително болезнено. С този проблем е възможно да се справите в кратки срокове благодарение на каланхое. След всяко кърмене мажете зърната си с пресен сок от лековитото цвете.
При запушване на млечните каналчета също може да се доверите на билката-цвете. Намазването на ореола на зърната на гърдите с пресен сок от билката и компрес на възпалените жлези със свежо каланхое, намалява отока, болката и температурата.
При киселини
При киселини незабавно облекчение носи сокът от уникалното каланхое. Поставете в устата си един предварително измит лист от него и започнете да го дъвчете, като поглъщате единствено отделения сок. Дъвчете го, докато не усетите, че е напълно сухо.
Едва тогава може да погълнете листото. Това трябва да се осъществи паралелно с приема на чесън или лук.
Остатъчната целулоза се отделянето на сока също притежава лечебни свойства. Ефектът от приложението на този метод настъпва мигновено. Киселините отшумяват след оригването, настъпило в резултат от приема на лечебния сок.
За уши и болки в ушите
При болки в ушите накапете по две капки в ушите пресен сок от лековитото цвете. Ако страдате от ушни инфекции за Вас е подходящ и лека със спиртен извлек от билката, който Ви препоръчахме за лечение на ринит. Той се употребява по същия начин като и пресният сок. Процедурата се повтаря по два-три пъти на ден.
За рани
Домашният женшен, както още наричат коментираното цвете, цери всякакви рани по кожата. Неслучайно го наричат хирург без скалпел. Пресният сок от лековитата билка незабавно спира кръвотечението. Колкото и дълбока да е раната Ви, бъдете сигурни че пресният сок от листата на това цвете ще се справи светкавично бързо с проблема.
Върху раната независимо от това дали е порезна, от изгаряне или в резултат от кожно възпаление поставете лечебните листа, завити в марля.
В парченце марля завийте няколко счукани листа в дървено или порцеланово хаванче. Изтичащият сок от лековитото растение ще попие в марлята.
Тя се налага върху раната и отгоре се превързва с бинт. Оставете компреса върху нея до пълното абсорбиране на сока в кожата. Повтаряйте процедурата до пълно оздравяване на раната. Този метод ще Ви избави бързо не само от раната, но и благодарение на него рискът от появата на белег е премахнат.
Разлика между каланхое като цвете и лечебно?
Каланхоето е непретенциозно растение, но ако го отглеждате като цвете и искате цветовете му да ви радват, задължително му осигурете задължителните осем часа светлина дневно и температура не по-ниска от 15 градуса. Дори светлината, която излъчва включеният телевизор може да се окаже пагубна за него. Затова след като получи дневната си доза светлина, покрийте го с празен кашон.
Цъфтежът на това цвете лесно може да бъде стимулиран при спазването на това условие. Ето защо то е предпочитано за промишлени цели.
Лечебното каланхое е по-непретенциозно. За да имате винаги под ръка от месестите и сочните му листа не го поливайте прекалено често. Това не означава, че трябва да оставите почвата му да засъхне, в такъв случай листата губят сочността си. Оптомалният вариант е да се осигури период на нормално засъхване на почвата между две обилни поливания. Обикновено, когато се отглежда навън, рискът от пресушаване или от прекомерно овлажняване не съществува.
Как да познаем дегремонтиана (снимки)?
Каланхое дегремонтиана (Bryophyllum daigremontianum или Kalanchoe daigremontianum) ще разпознаем по типичните за него цветчета, които се образуват отстрани на обагрените в тъмни краски зелени листа.
За разлика от другите видове, при които съцветието е разположено между листата, при този вид каланхое, както и при пината, цветчетата имат специфично подредба. По ръба на всеки лист плътно едно до друго са наредени малките цветчета.
А пината?
Пината (Bryophyllum pinnatum или Kalanchoe pinnata) е другият вид от това цвете, който се отглежда с лечебна цел. Той е с по-светли листа от тези на дегремонтиана и при него липсва специфичната тъмна окраска. Листата на този вид са по-заоблени за разлика от предходния разгледан вид, при които те са с остри краища и са по-дълги. Общото и за двата вида са малките съцветия, които се образуват в краищата на листата.
Цена
Каланхое в саксия може да откриете на цена между 3 и 6 лева. В онлайн магазините и магазините за цветя може да откриете и каскадно каланхое на цена около 1-2 лв за корен.
Други видове
Други известни видове каланхое са блосфелдиана, тубифлора и мангини (каскадно). Интересен вид е и така нареченото розово каланхое, което по форма на листата се доближава най-много до дегремонтиана, но за него е специфично очертанието в розов цвят по краищата на листата.
Още инфо и източници на английски: Приложение на каланхое. За какво се използва? * Можем ли да ядем каланхоето? * Отглеждане на каланхое като цвете в градината.
Ако статията ни за вълшебното каланхое Ви допада, споделете я с приятелите си в мрежите и гласувате за нея. В случай, че знаете друг лек с това невероятно цвете-билка, пишете ни за него. Благодарим Ви, че сте наш верен читател и споделяте статиите ни!
За още информация: На латински: Kalanchoë. На испански, английски и немски: Kalanchoe. На турски: Kalanşo. На руски: Каланхоэ. На гръцки: Καλαγχόη.
На вниманието на автора – “Каланхое дегремонтиана (Bryophyllum daigremontianum или Kalanchoe daigremontianum) ще разпознаем по типичните за него цветчета, които се образуват отстрани на обагрените в тъмни краски зелени листа” – това не са цветчета, а малки растения, които се образуват по краищата на листата. На снимката ясно се виждат и коренчетата, които се спускат като копринени кончета. Това са готови малки растения готови за засаждане. Те падат сами като натежат или като се бутнат и се самозасаждат в саксията. Това и е най лесния начин за размножаване. Същинския цвят е в продължение на стъблото, висок, обикновено в бледо розов цвят, кичест с подобни на камбанки цветове. След прецъфтяване основното растение умира, но малките му “бебчета” израстват до следващото лято.
Хубава статия, с една забележка! …. “шмъркат” наркоманите, казва се смъркам! Има и други грешки, но не искам да издребнявам, просто това се набива на очи!
Интересно лечебно растение-тепърва започвам да го отглеждам!
За кои листа става въпрос от цветето или тези зелените от стеблото? Благодаря за хубавата статия!
Преди 22 години се запознах с една украинка,бях на курс по ирисова диагностика ,и се сприятелихме.Непрестанно си обменяхме разни рецепти за лечение.Моята нова приятелка Надя /украинката/посети тибетските лами и ми донесе каланхое -домашен жен-шен.Предаде ми рецептите на тибетските лами ,и аз ги използвам най-рационално за лечение на моята фамилия и на хората,които вярват в моята медицина и способностите ми..Каланхоето се прилага за лечение на панкреатит,захарна болест на пациенти с инсулинови инжекции,при ракови заболявания,при злояди деца.Повишава и понижава кръвното налягане,повишава хемоглобина,.Използва се успешно при обучение на деца със СОП,и при изпити и матури за ученици и студенти,увеличава паметта и я прави услужлива.Действа подсилващо на очите.Спира ринита и синузита.Прочиства очите,засилва сърцето.С успех се ползва при кожни заболявания ,псориазис и екземи.Подобрява дейността на храносмилателната система. Повишава имунитета,.достатъчно е сутрин на гладно да се изяде един лист от каланхоето..За 100дни нормализира дейността на панкреаса и кръвната захар.За 15дни повишава хемоглобина от 5,8 на 15,99.Прави статистически слабо интелигентни деца по -умни и успяващи.Каланхоето е универсално, растение.Съветвам разумните хора ,да си го отглеждат като домашен любимец и да го ползват всеки ден, за да бъдат здрави и щастливи.Предадох любовта си към каланхоето на моите внучки,които с любов посадиха и се грижат за своите любими цветя и си похапват от листата им.Радват се на чудесно здраве и бърз и остър ум.А цвета на каланхоето ,който цъфти 3 месеца през зимата краси китните им спални.Мили хора ползвайте каланхоето и не се страхувайте,че ще ви навреди.
Здравейте Ели, кой вид на каланхое ползвате? Този вид самородно каланхое ли имате пред вид в рецептите си?
Здравей Ели ,
моля за рецепти от каланхое.
Митко ivanov_dir@abv.bg
Здравей, Митко! Тук https://7minuti.com/1068/kalanhoe-recepti/ публикувахме важните рецепти с каланхое.
На каланхое не се прави подрязване, това е сукулент, той се ограничава чрез игра със светлината, а не с ножици.
При кокоши трън: Лист от каланхое обелва се задната част на листото и се закрепва с лепенка спиш с него. На сутринта сменяш за една седмица трябва да погори.Малко щипе но не е страшно.
добьр ден! как се снабдихте с каланхое дегремона .тьрся го от много време , преди всяка кьща имаше.има каланхое.
Смислено и занимателно е отглеждане на каланхое дегремонтиана, както и други цветя. Успокоява нервите и радва очите.
Подариха ми мини каланхое цвете, но много бързо умря. Аз ли нещо сбърках или тези от супермаркетите не оцеляват?
Много искам да ми изпратите лечебно каланхое.Обадете ми се на тел. 0878785001Златка
Гледам го от много години, но не знаех, че е толкова лековито.
Много се размножава като плевел, чак понякога ме ядосва.😊
Много лесно се отглежда, просто не трябва да му се обръща много внимание, а при мене е точно така, защото имам над 300 саксии с цветя.